2012 Division III Regionals

From BR Bullpen

The field of 56 teams in the 2012 Division III Baseball Championship is broken down into 4 6-team and 4 8-team Brackets. The Regional round is a double elimination format. The top team in each bracket advances to the 2012 Division III College World Series.

Rhodes Region[edit]

May 16-19

  First round Second round Third round Semi-finals Finals
                                                 
  1 Birmingham-Southern 7  
  6 Illinois Wesleyan 4     1 Birmingham-Southern 6  
    4 Emory 1    
  2 Washington U. 5         1 Birmingham-Southern 1            
  5 Webster 11           5 Webster 6              
      5 Webster 10           5 Webster 3 x
      3 DePauw 2         1 Birmingham-Southern 2 x
  3 DePauw 2         1 Birmingham-Southern 9    
  4 Emory 0       3 DePauw 0     6 Illinois Wesleyan 7  
  6 Illinois Wesleyan 3     6 Illinois Wesleyan 6  
  2 Washington U. 2  


Kean Region[edit]

May 16-19

  Round 1   Round 2   Round 3     Finals
                                                 
  1 Keystone 13  
  8 Daniel Webster 7    
      1 Keystone 5  
      4 Ramapo 4    
  4 Ramapo 10          
  5 Neumann 6        
      1 Keystone 0    
      2 Kean 2      
  2 Kean 9              
  7 Drew 3                
      2 Kean 12          
      3 Alvernia 4        
  3 Alvernia 8          
  6 Haverford 3         2 Kean 6
      4 Ramapo 4
       
  Losers Bracket 1     Losers Bracket 2     Losers Bracket 3     Losers Bracket 4    
       
    3 Alvernia 3        
  8 Daniel Webster 4     5 Neumann 5         1 Keystone 2    
  5 Neumann 11         5 Neumann 5     4 Ramapo 3  
      4 Ramapo 6    
    4 Ramapo 6      
  7 Drew 9     6 Haverford 4    
  6 Haverford 11    


Marietta Region[edit]

May 16-20

  Round 1   Round 2   Round 3     Finals
                                                 
  1 Marietta 12  
  8 La Roche 3    
      1 Marietta 2  
      4 St. John Fisher 5    
  4 St. John Fisher 13          
  5 Westminster (PA) 7        
      4 St. John Fisher 8    
      7 Manchester 11      
  2 Washington & Jefferson 3              
  7 Manchester 13                
      7 Manchester 13          
      3 Adrian 7        
  3 Adrian 8          
  6 Wooster 4         7 Manchester 3 3
      1 Marietta 6 7
       
  Losers Bracket 1     Losers Bracket 2     Losers Bracket 3     Losers Bracket 4    
       
    3 Adrian 3        
  8 La Roche 3     8 La Roche 2         4 St. John Fisher 2    
  5 Westminster (PA) 2         3 Adrian 4     1 Marietta 9  
      1 Marietta 11    
    1 Marietta 9      
  2 Washington & Jefferson 8     2 Washington & Jefferson 5    
  6 Wooster 0    


Whitewater Region[edit]

May 16-19

  Round 1   Round 2   Round 3     Finals
                                                 
  1 St. Thomas (MN) 5  
  8 St. Norbert 1    
      1 St. Thomas (MN) 5  
      4 UW Whitewater 3    
  4 UW Whitewater 2          
  5 Concordia Chicago 1        
      1 St. Thomas (MN) 22    
      6 St. Scholastica 2      
  2 UW La Crosse 1              
  7 Aurora 2                
      7 Aurora 4          
      6 St. Scholastica 8        
  3 North Park 7          
  6 St. Scholastica 8         1 St. Thomas (MN) 10
      4 UW Whitewater 6
       
  Losers Bracket 1     Losers Bracket 2     Losers Bracket 3     Losers Bracket 4    
       
    7 Aurora 11        
  8 St. Norbert 5     8 St. Norbert 5         6 St. Scholastica 5    
  5 Concordia Chicago 0         7 Aurora 5     4 UW Whitewater 6  
      4 UW Whitewater 6    
    4 UW Whitewater 10      
  2 UW La Crosse 4     2 UW La Crosse 7    
  3 North Park 2    


Eastern Connecticut Region[edit]

May 16-20

  Round 1   Round 2   Round 3     Finals
                                                 
  1 Wheaton (MA) 6  
  8 Bridgewater St. 2    
      1 Wheaton (MA) 10  
      5 Western New England 3    
  4 Keene St. 1          
  5 Western New England 7        
      1 Wheaton (MA) 6    
      3 Trinity (CT) 4      
  2 St. Joseph's (ME) 2              
  7 Bowdoin 0                
      2 St. Joseph's (ME) 0          
      3 Trinity (CT) 4        
  3 Trinity (CT) 13          
  6 Southern Maine 8         1 Wheaton (MA) 4 2
      5 Western New England 6 0
       
  Losers Bracket 1     Losers Bracket 2     Losers Bracket 3     Losers Bracket 4    
       
    2 St. Joseph's (ME) 6        
  8 Bridgewater St. 2     4 Keene St. 1         3 Trinity (CT) 1    
  4 Keene St. 3         2 St. Joseph's (ME) 0     5 Western New England 2  
      5 Western New England 4    
    5 Western New England 7      
  7 Bowdoin 6     7 Bowdoin 1    
  6 Southern Maine 4    


Farmingdale Region[edit]

May 16-19

  First round Second round Third round Semi-finals Finals
                                                 
  1 SUNY Cortland 7  
  6 Castleton St. 6     1 SUNY Cortland 7  
    4 Misericordia 2    
  2 Farmingdale St. 10         1 SUNY Cortland 4            
  5 Skidmore 2           2 Farmingdale St. 2              
      2 Farmingdale St. 2           1 SUNY Cortland 2 x
      3 Ithaca 0         2 Farmingdale St. 1 x
  3 Ithaca 2         2 Farmingdale St. 4    
  4 Misericordia 1       3 Ithaca 5     3 Ithaca 3  
  6 Castleton St. 8     6 Castleton St. 2  
  5 Skidmore 1  


Christopher Newport Region[edit]

May 16-19

  First round Second Round Third Round Semi-Finals Finals
                                               
  1 Christopher Newport 1  
  6 Messiah 3     6 Messiah 6  
    4 Rowan 9    
      4 Rowan 2  
      1 Christopher Newport 4     1 Christopher Newport 9  
  1 Christopher Newport 7         3 Shenandoah 5    
  5 Lynchburg 1        
  2 Salisbury 7         1 Christopher Newport 12
  5 Lynchburg 2           2 Salisbury 3
      2 Salisbury 1        
      3 Shenandoah 6          
  3 Shenandoah 5           3 Shenandoah 1              
  4 Rowan 4         2 Salisbury 2            
  2 Salisbury 9    
  6 Messiah 3  


Linfield Region[edit]

May 16-19

  First round Second Round Third Round Semi-Finals Finals
                                               
  1 Concordia (TX) 6  
  6 St. John's (MN) 3     1 Concordia (TX) 5  
    4 La Verne 8    
      4 La Verne 0  
      5 Coe 5     5 Coe 5  
  6 St. John's (MN) 2         2 Trinity (TX) 6    
  5 Coe 7        
  2 Trinity (TX) 2         2 Trinity (TX) 9
  5 Coe 0           3 Whitworth 2
      2 Trinity (TX) 8        
      3 Whitworth 3          
  3 Whitworth 5           2 Trinity (TX) 0              
  4 La Verne 0         3 Whitworth 12            
  3 Whitworth 5    
  1 Concordia (TX) 1  



[1]

Division III College World Series Regionals

1976 | 1977 | 1978 | 1979
1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989
1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999
2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019
2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024