2006 Division III Regionals

From BR Bullpen

The field of 53 teams in the 2006 Division III Baseball Championship is broken down into 5 7-team Brackets and 3 6-team Brackets. The Regional round is a double elimination format The top team in each bracket advances to the 2006 Division III College World Series.

Mideast Region[edit]

May 17-20

  First Round     Second Round     Third Round     Fourth Round     Finals
                                                 
  Winner's Bracket
    1 Wooster 4  
      4 Manchester 5    
  4 Manchester 10          
  5 Adrian 5        
      4 Manchester 9            
      3 Marietta 10              
  2 Otterbein 3              
  7 Elizabethtown 7                
      7 Elizabethtown 5          
      3 Marietta 10        
  3 Marietta 11          
  6 King's (PA) 2         3 Marietta 1 8
      2 Otterbein 4 7
  Loser's Bracket      
  2 Otterbein 7        
  6 King's (PA) 2     1 Wooster 1        
    2 Otterbein 4          
      2 Otterbein 4        
      5 Adrian 3     4 Manchester 7    
  7 Elizabethtown 2         2 Otterbein 13  
  5 Adrian 3  



Central Region[edit]

May 17-20

  First round Second round Third round Semi-finals Finals
                                                 
  1 Carthage 6  
  6 Mount St. Joseph 7     6 Mount St. Joseph 7  
    3 Washington U. 6    
  2 Millsaps 15         6 Mount St. Joseph 5            
  5 Webster 1           2 Millsaps 13              
      2 Millsaps 11           2 Millsaps 11 6
      4 Aurora 3         4 Aurora 12 8
  3 Washington U. 3         6 Mount St. Joseph 10    
  4 Aurora 9       4 Aurora 5     4 Aurora 11  
  1 Carthage 18     1 Carthage 4  
  5 Webster 3  


New England Region[edit]

May 17-20

  First Round     Second Round     Third Round     Fourth Round     Finals
                                                 
  Winner's Bracket
    1 Wheaton (MA) 5  
      4 Salem St. 2    
  4 Salem St. 8          
  5 Southern Maine 5        
      1 Wheaton (MA) 6            
      6 Western New England 0              
  2 Saint Joseph's (ME) 9              
  7 Bowdoin 7                
      2 Saint Joseph's (ME) 10          
      6 Western New England 11        
  3 Middlebury 2          
  6 Western New England 14         1 Wheaton (MA) 16 x
      5 Southern Maine 5 x
  Loser's Bracket      
  7 Bowdoin 8        
  3 Middlebury 10     4 Salem St. 4        
    3 Middlebury 14          
      3 Middlebury 10        
      5 Southern Maine 12     6 Western New England 3    
  2 Saint Joseph's (ME) 1         5 Southern Maine 6  
  5 Southern Maine 10  


Mid Atlantic Region[edit]

May 17-20

  First Round     Second Round     Third Round     Fourth Round     Finals
                                                 
  Winner's Bracket
    1 TCNJ 3  
      5 Franklin & Marshall 0    
  4 Gwynedd-Mercy 1          
  5 Franklin & Marshall 14        
      1 TCNJ 3            
      3 Kean 1              
  2 Montclair St. 2              
  7 Frostburg St. 6                
      7 Frostburg St. 5          
      3 Kean 12        
  3 Kean 6          
  6 Alvernia 5         1 TCNJ 1 1
      2 Montclair St. 2 5
  Loser's Bracket      
  2 Montclair St. 13        
  6 Alvernia 8     5 Franklin & Marshall 10        
    2 Montclair St. 19          
      2 Montclair St. 7        
      7 Frostburg St. 2     3 Kean 0    
  7 Frostburg St. 3         2 Montclair St. 7  
  4 Gwynedd-Mercy 2  



West Region[edit]

May 17-20

  First round Second round Semifinals Finals
                                       
  1 Redlands 3  
  6 George Fox 10     6 George Fox 4  
    CSU East Bay 6    
      CSU East Bay 4  
      Texas Lutheran 7    
  Redlands 2          
  Texas Lutheran 3        
  Trinity (TX) 11         Texas Lutheran 3 3
  Texas Lutheran 4           Chapman 1 4
      Trinity (TX) 2        
      Chapman 7          
  Chapman 7           Chapman 7    
  CSU East Bay 2         6 George Fox 1  
  Trinity (TX) 5    
  6 George Fox 11  


South Region[edit]

May 17-20

  First round Second round Semifinals Finals
                                       
  1 Salisbury 3  
  6 Virginia Wesleyan 8     6 Virginia Wesleyan 5  
    3 Rowan 17    
      3 Rowan 9  
      1 Salisbury 5    
  1 Salisbury 9          
  2 Emory 7        
  2 Emory 3         3 Rowan 2 2
  5 N.C. Wesleyan 7           5 N.C. Wesleyan 0 4
      5 N.C. Wesleyan 7        
      4 Bridgewater 5          
  3 Rowan 2           5 N.C. Wesleyan 9    
  4 Bridgewater 4         6 Virginia Wesleyan 5  
  4 Bridgewater 2    
  6 Virginia Wesleyan 5  


New York Region[edit]

May 17-21

  First Round     Second Round     Third Round     Fourth Round     Finals
                                                 
  Winner's Bracket
    1 SUNY Cortland 9  
      4 Eastern Connecticut St. 0    
  4 Eastern Connecticut St. 4          
  5 St. Lawrence 3        
      1 SUNY Cortland 8            
      2 Ithaca 3              
  2 Ithaca 7              
  7 Endicott 3                
      2 Ithaca 8          
      3 RPI 7        
  3 RPI 14          
  6 Centenary (NJ) 2         1 SUNY Cortland 5 7
      4 Eastern Connecticut St. 9 10
  Loser's Bracket      
  7 Endicott 4        
  6 Centenary (NJ) 13     4 Eastern Connecticut St. 16        
    6 Centenary (NJ) 3          
      4 Eastern Connecticut St. 4        
      5 St. Lawrence 1     2 Ithaca 3    
  3 RPI 4         4 Eastern Connecticut St. 14  
  5 St. Lawrence 12  


Mid West Region[edit]

May 17-20

  First Round     Second Round     Third Round     Fourth Round     Finals
                                                 
  Winner's Bracket
    1 Ripon 14  
      St. Scholastica 8    
  St. Scholastica 4          
  UW Stevens Point 3        
      Ripon 7            
      St. Olaf 4              
  St. Olaf 17              
  Dominican 8                
      St. Olaf 8          
      Coe 2        
  3 St. Thomas (MN) 4          
  6 Coe 5         Ripon 4 4
      UW Stevens Point 6 7
  Loser's Bracket      
  Dominican 3        
  St. Thomas (MN) 22     St. Scholastica 3        
    St. Thomas (MN) 13          
      St. Thomas (MN) 2        
      UW Stevens Point 6     St. Olaf 4    
  Coe 5         UW Stevens Point 11  
  UW Stevens Point 16  



Division III College World Series Regionals

1976 | 1977 | 1978 | 1979
1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989
1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999
2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019
2020 | 2021 | 2022 | 2023