2003 Division III Regionals

From BR Bullpen

The field of 42 teams in the 2003 Division III Baseball Championship is broken down into 5 6-team Brackets and 3 4-team Brackets. The Regional round is a double elimination format The top team in each bracket advances to the 2003 Division III College World Series.

Mideast Region[edit]

May 15-18

  First Round   Second Round   Final
                             
  1 Ohio Wesleyan 10  
  4 Hope 1    
      1 Ohio Wesleyan 10  
      3 Benedictine 0    
  2 Anderson (IN) 1          
  3 Benedictine 5        
      1 Ohio Wesleyan 3 4
        2 Anderson (IN) 9 6
       
    3 Benedictine 6    
  4 Hope 5     2 Anderson (IN) 13  
  2 Anderson (IN) 7  


Central Region[edit]

May 15-19

  First round Second round Semifinals Finals
                                       
  1 Carthage 2  
  6 Millsaps 4     6 Millsaps 12  
    3 Wartburg 13    
      3 Wartburg 2  
      1 Carthage 5    
  1 Carthage 13          
  5 Fontbonne 2        
  2 Mississippi Coll. 10         1 Carthage 4 x
  5 Fontbonne 5           4 Emory 6 x
      2 Mississippi Coll. 8        
      4 Emory 9          
  3 Wartburg 4           4 Emory 6    
  4 Emory 10         2 Mississippi Coll. 4  
  2 Mississippi Coll. 10    
  6 Millsaps 3  


New England Region[edit]

May 15-18

  First round Second round Third round Semi-finals Finals
                                                 
  1 Eastern Connecticut St. 8  
  6 Endicott 3     Eastern Connecticut St. 14  
    Brandeis 0    
  2 Wheaton (MA) 11         Eastern Connecticut St. 6            
  5 Albertus Magnus 2           2 Wheaton (MA) 2              
      2 Wheaton (MA) 6           Eastern Connecticut St. 8 x
      Bridgewater St. 2         Bridgewater St. 3 x
  Bridgewater St. 3         2 Wheaton (MA) 5    
  Brandeis 2       Bridgewater St. 6     Bridgewater St. 8  
  6 Endicott 1     5 Albertus Magnus 3  
  5 Albertus Magnus 5  


Mid Atlantic Region[edit]

May 15-18

  First round Second round Semifinals Finals
                                       
  1 Rowan 4  
  6 Otterbein 1     1 Rowan 2  
    4 Lakeland 3    
      4 Lakeland 3  
      6 Otterbein 6    
  6 Otterbein 8          
  5 Alvernia 6        
  2 Johns Hopkins 14         6 Otterbein 4 x
  5 Alvernia 4           3 DeSales 12 x
      2 Johns Hopkins 5        
      3 DeSales 9          
  3 DeSales 11           3 DeSales 8    
  4 Lakeland 5         2 Johns Hopkins 4  
  2 Johns Hopkins 3    
  1 Rowan 1  


West Region[edit]

May 15-17

  First Round   Second Round   Final
                             
  1 Chapman 20  
  4 St. Norbert 1    
      1 Chapman 6  
      2 George Fox 8    
  2 George Fox 4          
  3 Pomona-Pitzer 2        
      2 George Fox 0 5
        1 Chapman 4 7
       
    1 Chapman 5    
  4 St. Norbert 0     3 Pomona-Pitzer 2  
  3 Pomona-Pitzer 5  


South Region[edit]

May 15-18

  First round Second round Semifinals Finals
                                       
  1 Virginia Wesleyan 7  
  6 Mary Washington 5     1 Virginia Wesleyan 2  
    3 Thomas More 3    
      3 Thomas More 6  
      6 Mary Washington 4    
  6 Mary Washington 12          
  5 Salisbury 7        
  2 Christopher Newport 5         3 Thomas More 1 x
  5 Salisbury 4           2 Christopher Newport 2 x
      2 Christopher Newport 6        
      4 Averett 2          
  3 Thomas More 4           2 Christopher Newport 6    
  4 Averett 8         1 Virginia Wesleyan 5  
  4 Averett 7    
  1 Virginia Wesleyan 20  


New York Region[edit]

  First round Second round Third round Semi-finals Finals
                                                 
  1 SUNY Cortland 6  
  6 Messiah 1     1 SUNY Cortland 9  
    4 Ithaca 4    
  2 RPI 3         1 SUNY Cortland 7            
  5 Mount Saint Mary 7           3 Trinity (CT) 8              
      5 Mount Saint Mary 6           3 Trinity (CT) 3 10
      3 Trinity (CT) 8         1 SUNY Cortland 4 2
  3 Trinity (CT) 8         1 SUNY Cortland 3    
  4 Ithaca 7       5 Mount Saint Mary 3     6 Messiah 2  
  6 Messiah 5     6 Messiah 11  
  2 RPI 4  


Mid West Region[edit]

May 15-17

  First Round   Second Round   Final
                             
  1 UW Whitewater 7  
  4 St. Olaf 1    
      1 UW Whitewater 2  
      2 UW Oshkosh 15    
  2 UW Oshkosh 3          
  3 Ripon 1        
      2 UW Oshkosh 3 x
        1 UW Whitewater 2 x
       
    1 UW Whitewater 14    
  4 St. Olaf 7     4 St. Olaf 11  
  3 Ripon 4  


Division III College World Series Regionals

1976 | 1977 | 1978 | 1979
1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989
1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999
2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019
2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024